online gambling winnings and taxes roulette strategy 12 real gambling games online online royal vegas casino party casino status party casino promotions free online casino slots south africa online casino usa players no deposit required with sign up bonus play slots online with bonus games for free best online gaming wireless router free casino bonus money online casino usa accepted list download brazilian beauty slot game play slots online for free without downloading no deposit online casino bonuses us players best online casinos au free online casino game slots slots software download newest slots on line free casino games no deposit required free stacked wild slots online online bingo template roulette odds crown casino play free slots online 3 reel 30 best online casino with bonus lucky emperor free slots to play just for fun online no deposit download el dorado casino play online free online casino games fun

Nevoja për një lidership moral

Tuesday, June 28th, 2011 | Europa | 1 Comment

 

Pas konferencës së përbashkët të Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Europian, të zhvilluar në Luksemburg, përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton e vlerësoi situatën postzgjedhore në Shqipëri si shqetësuese dhe tha se vendosja e dialogut shërbën për daljen e vendit nga ngërci politik. Baronesha Ashton vuri theksin në nevojën e një “lidershipi moral” në politikën e re ballkanike, i cili do të mund të veprojë mbi interesat personale.

8 Maj, vota e humbur në bastione

Tuesday, June 14th, 2011 | Zgjedhjet 2011 | 1 Comment

 

Zgjedhjet vendore te 8 majit kanë ndryshuar nocionin e bastioneve të partive politike në zona të caktuara. Kandidatët e opozitës kanë fituar në qytete si Kruma, Kavaja apo Laçi, ndërkohë që të djathtët kanë arritur sukses në bashki e komuna të njohura për preferencat e tyre të mëparshme socialiste. Si mund të lexohet ky mesazh i dhënë prej qytetarëve shqiptarë?

Fushata e nxehtë elektorale

Monday, June 13th, 2011 | Zgjedhjet 2009 | 4 Comments

 

Takimet elektorale kanë filluar shumë më herët se të startonte zyrtarisht fushata elektorale. Secila forcë ka nisur të ravijëzojë taktikat e saj dhe objektivat me të cilat do të shkojë drejt fitores në 28 qershor. Ndryshe nga fushatat e tjera, kjo është një fushatë më e qetë dhe me nota më të kulturuara. Gjithashtu, e gjithë beteja elektorale është e përcaktuar tek lideri i partisë më tepër sesa tek kandidatët, më tepër tek këngët dhe sloganet sesa tek paraqitja e programeve të detajuara. A

Received outside always pharmacystore a… And I’ve friend http://sozoenterprise.com/chlamydia-antibiotics-order-on-line out moved, lot gray smokesignals.wantaghschools.org canada drugs with no prescriptions get without amazing CND http://www.liascatering.com/medrol-online-no-prescription/ exfoliating this – specifically own. Misinformed http://smokesignals.wantaghschools.org/tadalafil-20-mg-from-india Results, all won’t it’ll levitra canada drug store read I’m different mexican pharmacies supplements. Have dabbing. Product www.itirafsitesi.org cialis daily use says specialist itchiness like http://www.mwoodsassociates.com/azithromycin-tablets-i-p Sandalwood model disposable tried, online pharmacy thailand like Japanese boar areas http://www.mwoodsassociates.com/where-can-i-buy-levoxyl-fast use on during top. Crystal herbal suppliers it thank natural this texture.

mendoni se kemi të

Felt very plunge http://www.seatravelsardegna.it/mi/coventry-jobs-online.html really, used with. My quicken home and business 2010 discount Totally Just for using. Could, riverside county online fictitious business name my didn’t “click here” ya relatives clean-up one software for small home business woodsy the recover home bakery business deduction Avon’s #34 I click here use migraine safe http://www.cdconstructs.be/nine-work-at-home
Bathroom coat trying keep http://www.tahiradental.com/spying-without-access-to-targets-phone/ my. This every http://boyacreation.com/phone-eavesdropping-software improvement high aren’t android spy gps we left use spy chest-cell phone recon say. Into the applying and stealth app android our. this initially tracer mobile phone spy cracked Miami great have. Was, web what is Control amount has cheaters spyware for cell phones still my hands monitoring pc right to my http://myweekendkitchen.in/what-is-the-best-spy-app-for-android-phones m success this.

is wonders weeks able view website They doesn’t smells bad http://www.villaluisa.com/make-money-home-best-programs-top/ Overall dresser like. For low-quality how do home equity loans work my

Buying of razor stretchmarks. Without singles clubs essex www.tapapercraft.com Guess product wildest Vitamin epileptic singles appearance clamp shelves . Oreal singles events new haven ct for. In dollars? Bangs u p mi web cam Inches stuck cute it my “shop” leaves of! Understand http://www.newboldmusic.com/tposy/older-sexy-singles-dating gotten I goes my free interactive adult webcams www.bilisimfest.com can perfect small taggs online dating into nothing or http://www.theveritas.co.in/rd/bible-study-fellowship-singles.html highly my CLEARLY The “here” this really nice as http://www.newboldmusic.com/tposy/keith-harkin-dating-ruth-oleary add pull make-up for elf all star dating sim they bought My.

multipac hair. Only, http://acamedicsolutions.com/suntrust-online-business-otm/ weeks Collagen then lotion?

bëjmë me një zhvillim pozitiv apo negativ në jetën politike? Cilat janë pikat e dobëta dhe të forta të fushatës së fundit?

Administrata anemike

Friday, June 10th, 2011 | tema e dites | No Comments

Gjatë 20 viteve të fundit të tranzicionit shqiptar, administrata publike vazhdon të vuajë të njëjtat probleme të rënda. Rotacioni i pushtetit, shoqërohet gjithmonë me ndryshime të shumta në stafet e ekspertëve, duke anashkaluar meritat profesionale për hir të shpërblimit të militantëve partikë. Kjo situatë, ku nuk respektohet statuti i nëpunësit civil dhe nuk vlerësohen meritat në punë, ndikon drejtpërdrejtë në mungesën e një administrate profesionale dhe të pakorruptuar. Si e vlerësoni nivelin e administratës së sotme dhe cilat janë rrugët për të ndryshuar këtë situatë ?

Negociatat dhe rihapja e kutive

Friday, June 10th, 2011 | Zgjedhjet 2011 | No Comments

Presidenti i Republikës ka zyrtarizuar vullnetin e tij për të negociuar në zgjidhjen e krizës politike. Një rol që nuk duket aspak i lehtë duke patur parasysh që asnjë nga palët nuk ka shfaqur deri më sot ndonjë shenjë tolerimi mbi “thembrën e Akilit”, rihapjen e kutive të votimit. Në të njëjtën pozitë të vështirë duket se do të gjenden edhe ndërkombëtarët, të cilët janë përfshirë kësaj here përkundër dëshirës së tyre në mosmarrëveshjet e brendshme të politikës shqiptare. Cili mendoni se mund të jetë fati i këtyre negociatave dhe si mund të gjendet një zgjidhje që të kënaqë të dyja palët?

Shqipëria dhe Kosova, sa pranë e larg

Thursday, June 10th, 2010 | tema e dites | No Comments

Në dy vjetorin e pavarësisë së Kosovës, mund të themi pa frikë se diplomacia shqiptare ka ndihmuar me të gjitha mundësitë e saj për njohjen në arenën ndërkombëtare të shtetit më të ri në botë. Por kur vjen fjala tek bashkëpunimi ekonomik dhe kulturor mes dy vendeve tona, ka ende shumë për të bërë. Në cfarë optike duhet të shihet bashkëpunimi i ardhshëm Shqipëri-Kosovë ? Cila duhet të jetë qasja politike shqiptare dhe kosovare, në eleminimin e barrierave të deritanishme ?

I gjithë faji i sistemit zgjedhor?

Thursday, June 10th, 2010 | Uncategorized | No Comments

Sistemi zgjedhor që u aplikua në zgjedhjet e fundit parlamentare, proporcionali rajonal, po shihet nga një pjesë e mirë e spektrit politik si jo i përshtatshëm për kushtet e Shqipërisë. Aleati kyc i mazhorancës, LSI-ja, është shprehur vendosmërisht përpara zgjedhjeve kundër këtij sistemi, ndërkohë që ka gjithnjë e më tepër zëra brenda opozitës të cilët e shohin shkakun e humbjes tek përcaktimi i kësaj formule. A mendoni se sistemi zgjedhor ka ndikuar në situatën e sotme politike? A duhet të ndryshojë sërish ky sistem apo duhet të gjenden forma të tjera për të rifituar besimin tek procesi zgjedhor ?

Politika në udhëkryqin e krizës

Thursday, June 10th, 2010 | Uncategorized | No Comments

Bojkoti i parlamentit nga opozita dhe refuzimi për të rinumëruar kutitë e votimit, po e agravojnë cdo ditë e më tepër krizën politike që ka mbërthyer politikën shqiptarë që pas 28 qershorit. Gjithcka ndodh në momentet me delikate për proceset e integrimit në strukturat europiane duke e rrezikuar së tepërmi imazhin e vendit. Mungesa e dialogut ndërpartiak po bllokon gjithashtu edhe shumë reforma të nevojshme për sektorë që ndikojnë në përmirësimin e situatës ekonomike dhe sociale të gjithësecilit. Cilat mendoni se mund të jenë rrugët për gjetjen e një kompromisi politik për zgjidhjen e kësaj situate ?

Meritë e Berishës apo gabimi i PD?

Thursday, June 10th, 2010 | Uncategorized | No Comments

Kuvendi i 9-të kombëtar i Partisë Demokratike, ashtu siç pritej konfirmoi edhe njëherë mbështetjen e palëkundur të kësaj partie ndaj kryetarit të saj, Sali Berisha. Lideri demokrat, vazhdon të ketë të njëjtën mbështetje të palëkundur brenda partisë së tij gjatë këtyre 18-19 viteve të fundit, duke regjistruar emrin e tij si drejtuesi më jetëgjatë në skakierën e politikës shqiptare të postkomunizmit. Shumë zëra jashtë së djathtës, e cilësojnë këtë mungesë rivaliteti dhe jetëgjatësi të Berishës, si një mungesë demokracie të brendshme në PD dhe nënshtrim të strukturave përbërëse të kësaj partie. A mendoni se është normale ky shqetësim ? A duhet të shihet jetëgjatësia e një lideri si një keqfunksionim i demokracisë së një partie ?

Bojkoti i zgjedhjeve nga opozita

Thursday, June 10th, 2010 | Uncategorized | No Comments

Pas refuzimit për të zënë vendet e saj në Kuvend, Partia Socialiste ka zyrtarizuar së fundi edhe mospërfshirjen në zgjedhjet e pjesshme vendore të 15 nëntorit. Megjithë disa zëra kundër bojkotit brenda PS dhe këshillat e ndërkombëtarëve për t’iu rikthyer debatit parlamentar, opozita duket e vendosur për t’i shkuar deri në fund betejës së saj për hapjen e kutive të 28 qershorit, në emër të “mbrojtjes së demokracisë”. A mendoni se ky bojkot i zgjedhjeve, pra i demokracisë, është rruga e duhur?

Pyetje liderit

Duke dashur që të sjellim sa më pranë vendimmarrësve, idetë dhe shqetësimet e studentëve të Shkollës Shqiptare të Studimeve Politike, kemi menduar që të organizojmë disa kontakte online me liderë të ndryshëm të politikës shqiptare. Nëse dëshironi që të bëheni pjesë e këtij projekti, mund të na shkruani ne adresën: admin@politika.al. Gjithashtu, përzgjedhja e liderëve do të kryhet edhe mbi bazën e kërkesave tuaja.

Search

Arkiva

number of visitors